Zákaznická podpora:721029669

Rozhovor s Andrew Bodiford

Rozhovor s Andym - II

Andrew Bodiford, Pharm.D., BCOP, farmaceut s bohatými zkušenostmi z USA, se během své kariéry vypracoval na pozici MSL (Medical Science Liaison) Directora a později Global Medical Lead v oblasti transplantologie. Toto je pokračování dřívějšího rozhovoru pro PharmaPort, kde Andrew popisoval své začátky nejdříve jako student farmacie a posléze jako klinický farmaceut. Nyní se s ním pobavíme o jeho práci v oblasti Medical Affairs, kde se zaměřuje na spolupráci s lékaři a vědeckými společnostmi po celém světě. Andrew sdílí své zkušenosti s budováním vztahů s klíčovými odborníky a přináší zajímavé postřehy o kariérních příležitostech pro farmaceuty, které mohou být inspirací i pro české protějšky.

 

 

Můžete popsat svou roli jako MSL (=Medical Science Liaison) Director? Které aspekty této práce vás nejvíce bavily? 

Jsem zaujatý, protože práce MSL mě vždy hrozně bavila :-)  Ačkoliv spolupracujete s mnoha lidmi, máte i své vlastní teritorium, což je úžasné. Nejlepší je, že se dostanete do terénu, setkáváte se s lékaři a diskutujete o tom, jak se věci vyvíjejí, jaké jsou trendy a jaká data pro svou klinickou praxi potřebují. Chodíte na různé konference a můžete jim pomoci ta požadovaná data získat, což je skvělé. A také ten lidský aspekt - můžete s nimi navazovat vztahy, učit se více o chodu jejich kliniky. Mám také rád tu interní část, kdy mohu pracovat s komerčním týmem (samozřejmě v souladu s interními předpisy) a s klinickým týmem, což je úžasné. Můžete pracovat na různých projektech nebo je dokonce vést.

Jako Global Medical Lead pro transplantologii jste byl zodpovědný za globální medicínskou strategii pro terapii cGVHD (=chronic Graft Vs. Host Disease, reakce štěpu proti hostiteli). Co bylo nejvíce vzrušující na spolupráci s vědeckými společnostmi a KOLs (=key opinion leaders - klíčový medicínští odborníci v dané terapeutické oblasti) a jaké to bylo stát se hlavním medicínským expertem na tuto oblast ve firmě? 

Největším přínosem byli lidé, které jsem potkal v různých zemích. Předtím jsem byl jen v USA a znal jen náš zdravotnický systém, ale je úžasné už jen to, že jsem díky práci poznal někoho z České republiky, a že se třeba jako dnes můžeme takto spojit, to jsem předtím nemohl. Stále jsem v kontaktu s lidmi z různých zemí, setkával jsem se s KOLs z velmi odlišného prostředí s jiným zdravotnickým systémem. Také jsem poznal nové odborné společnosti jako je EBMT (=European Society for Blood and Marrow Transplantation), se kterými jsem dříve nespolupracoval. Bylo úžasné moci s nimi hovořit, společně přicházet s novými nápady a diskutovat je s lidmi z Kanady, Velké Británie, Evropy a dalších míst. 

##PRODUCT-WIDGETS-34340##

Vaše kariéra je inspirující pro farmaceuty v České republice i mimo ni. Jak myslíte, že vaše rozsáhlé znalosti a klinické zkušenosti přispěly k vašemu úspěchu v mezinárodním prostředí? 

Je těžké na to odpovědět, ale řekl bych, že v mém případě hrálo roli i trochu štěstí. Rozhodl jsem se vstoupit do oblasti transplantace kostní dřeně, protože jsem rád pečoval o tyto pacienty. Věnoval jsme se konkrétně myelomu, což byla progresivní oblast s novými možnostmi terapie a farmaceutické společnosti zde hledaly experty v této oblasti. Pak jsem začal pracovat ve společnosti, která se zabývala oblastmi, které mě zajímaly, a to záměrně, protože jsem věděl, kam směřuje jejich vývojové portfolio. Má klinická zkušenost mi hodně pomohla, protože jsem mohl přenést své znalosti z praxe do rozhovorů s poskytovateli zdravotní péče. Také jsem měl trochu štěstí a byl jsem ve správný čas na správném místě. Přechod do role GML byl strategický krok. Když jsem byl v USA, vybíral jsem si projekty s mezinárodním přesahem. Pomohlo mi to setkat se s lidmi z týmu a když přišla ta správná příležitost, mohl jsem se o tuto pozici ucházet.  

"Je důležité mít dobrý přehled a znát aktuální trendy, ale také si užívat práci, kdy pomáháte pacientům."

To znamená, že kdybyste neměl klinické zkušenosti v oblasti transplantace kostní dřeně, bylo by mnohem těžší stát se úspěšným MSL a poté GML, že? 

Jsou lidé, kteří to zvládnou i bez nich. Dnes také pracuji v oblasti, kde nemám tolik zkušeností a trvá mi trochu déle, než se v ní zorientuji. Je důležité mít dobrý přehled a znát aktuální trendy, ale také si užívat práci, kdy pomáháte pacientům.

Kromě práce v Medical Affairs ve farmaceutickém průmyslu, jaké další pracovní příležitosti mohou farmaceuti v USA najít? Soutěží v těchto rolích farmaceuti s lékaři, nebo jsou považováni za stejně kvalifikovanou pracovní sílu? 

Ve farmacii jsou určité pozice, na které se farmaceuti mohou hlásit, zatímco na některé jiné pozice firmy preferují lékaře. Farmaceuti mohou v USA najít uplatnění ve veřejné lékárně, v pojišťovnách, v akademické sféře jako učitelé, v radiofarmacii, ve veterinární medicíně, kam jistá menší část farmaceutů směřuje nebo jako  IT specialisté na elektronické zdravotní záznamy v nemocnicích nebo jako konzultanti a v různých státních institucích jako například v toxikologických informačních centrech. Další zajímavou prací je práce na ambulantních klinikách, kde farmaceuti poskytují širokou škálu poradenství.

Pokud jde o role, na které se mohou ve farmaceutickém průmyslu hlásit jak lékaři, tak farmaceuti, existují výhody nebo nevýhody pro farmaceuty? 

Lékaři studují déle a specializují se na určité oblasti, takže záleží na konkrétním případě. V USA obvykle vedoucí role v klinickém výzkumu nebo R&D často získávají lékaři kvůli jejich zkušenostem v oblasti výzkumu. Ale v jiných oblastech farmaceutického průmyslu jsou farmaceuti obvykle považováni za rovnocenné lékařům nebo jiným poskytovatelům péče.

 Díky moc za rozhovor a přejeme hodně životních a kariérních úspěchů.