Blog - Karolína Romášková
Kájo, pamatuji si tě jako velmi houževnatou, hloubavou a energickou studentku, která se ve Spolku Českých Studentů Farmacie na Faf UK věnovala zahraničním studijním pobytům a pokud si dobře pamatuju, tak jsi po škole nastoupila do lékárny. Jak se ti práce v lékárně líbila?
Na rozdíl od výzkumu, o kterém jsem po dokončení diplomové práce také uvažovala, se mi líbila práce s lidmi a ta možnost získávat od nich zpětnou vazbu, že jim nějak pomáhám. Měla jsem štěstí, že jsem byla v malé soukromé lékárně a nikdo na mě nevyvíjel žádný tlak. Zároveň jsem se ale cítila dost nevybavená do praxe, znala jsem jen účinné látky, ale horší už to bylo s názvy přípravků čili pak to nekonečné hledání krabiček v šuplíku bylo poměrně úsměvné, ale jinak se mi praxe v lékárně líbila, bylo to super.
Kdy jsi zjistila, že by jsi se kariérně chtěla ubírat jiným směrem a proč?
Během první i druhé mateřské jsem do lékárny chodila na 1-2 dny v týdnu a chodila jsem si tam trochu odpočinout od domova a zapnout trochu mozek :-) Po třetím mateřství mě ale napadlo se kvalifikovat na lektorku jógy, nicméně pak udeřil COVID-19 a všechna studia se zavřela. Proto jsem se rozhodla, že ten kurz jógy uskutečním online, čímž jsem se dostala do online prostředí. Postupně jsem se zde udělala i Kurz očisty podle ajurvédy a tím, že mě to vždy vedlo k bylinkám a i farmacii jsem začala studovat, protože mě zajímala přírodní léčiva, tak jsem se přirozeně dostala i k online kurzu o léčivých bylinách. Měla jsem ten nápad v hlavě už delší dobu, angažovala jsem se i v projektu Lékárnice maminky, kde jsem vytvářela prezentace o léčivých rostlinách čili to byla spíš jen otázka času, než se odhodlám k vlastnímu projektu, který zatím nemá v Česku obdoby a k tomu došlo až v roce 2021.
Jaké pro tebe byly začátky, když jsi otevírala kurzy léčivých rostlin pro veřejnost, které se opírají o medicínu založenou na důkazech a jaké byly ty největší výzvy při rozjezdu těchto kurzů?
Ze začátku jsem měla trochu obavu, že lidí nebudou oceňovat náš vědecký přístup a vedení kurzů, že budou mít zájem spíše o to klasické bylinkaření, ale vlastně jsem zjistila, že lidé oceňují, že se o těch bylinkách mohou dozvědět více od někoho, kdo uvažuje v souvislostech z hlediska chemie a fyziologie člověka čili po tom, co jsem dostala tuto zpětnou vazbu, jsem se do toho pustila naplno :-)
##PRODUCT-WIDGETS-33932##
Jak dlouho tyto kurzy obvykle trvají a jakou formou probíhají? Jsou všechny v online podobě?
Výuka všech kurzů je online, ačkoliv někdy máme i živá setkání, abychom se vzájemně všichni poznali. Máme i některé menší doplňkové kurzy na konkrétní témata např. léčivé rostliny na úzkosti a deprese, během menopauzy aj. Dále organizuji i kratší týdenní či dvoutýdenní kurzy (jsou zdarma), kterými již prošly desítky tisíc lidí, což mi umožňuje šířit tu moji misi mezi velké množství lidí.
Vedeš tyto kurzy sama nebo máš u sebe tým, který ti s jejich organizací pomáhá?
Mám tým sestávající se ze tří lektorek (dvou farmaceutek a jedné lékařky), které mají ještě nějakou vlastní specializaci a momentálně hledám i čtvrtou lektorku, která by měla kromě farmacie vystudovanou i některou z tradičních medicín, například ajurvédu nebo tradiční čínskou medicínu.
Jaké spektrum klientů navštěvuje tvé kurzy? Jedná se o úplné laiky, zkušené bylinkářky, farmaceuty, klinické naturopaty…?
Mám dva kurzy, jeden se nazývá “Využívej léčivou sílu rostlin”, který je stále založen na EBM (= Evidence Based Medicine), ale je určen i pro úplné začátečníky, je hodně uzpůsobený pro praxi např. jak ty bylinky nasbírat, usušit, jak zamezit oxidaci těch účinných látek, co z nich následně vyrobit a zde se uplatňuje kolegyně i Katka Jandovská, která je nadšenec do té technologie a různých typů formulací (krémy, mastičky, domácí kosmetika atd.). Dále mám kurz “Akademie léčivých rostlin”, kde se postupuje dle orgánových soustav např. u dýchací soustavy probíráme bylinky užívané v terapii kašle, rýmy, astmatu apod. a probíráme bylinky z celého světa na rozdíl od prvního kurzu, který vyučujeme pouze bylinky, které rostou na našem území nebo na které případně můžeme narazit při dovolené ve Středomoří. U druhého kurzu se učíme o bylinkách používaných v tradiční čínské medicíně, ayurvédě, v Indonésii, Americe aj. Ačkoliv i tento kurz navštěvuje poměrně hodně laiků, tak je zde již větší podíl lékárníků a lékařů.
"Inspirativních příběhů je spousta, pomáhání pacientům byl můj každodenní chléb. Nyní už se zpětnou vazbou přicházejí absolventi mé akamedie."
Jak se v této oblasti vzděláváš? Přece jenom během studia farmakognozie se této oblasti příliš času nevěnovalo.
Bohužel nevím o nikom na světě, kdo by dělal ucelený EBM kurz na fytoterapii čili zatím to jsou spíše knihy od autorů jako je Kerry Bone, Simon Y. Mills či Marc S. Cohen, které poskytují například dobrý obrázek ohledně bezpečnosti rostlin, možných interakcí a kontraindikací. Nicméně některé ty rešerše jsou i 10 let staré, což je na tento obor poměrně dlouhá doba čili pak často já i další lektorky pátráme po konkrétní studii a posuzujeme její kvalitu.
Dá se konvenční medicína vhodně propojovat s tradičními principy, například ajurvédou?
Dá se propojovat krásně. Často ty léčivé rostliny působí doplňkově k léčbě západní medicínou, ale někteří pacienti se chtějí vydat čistě tou cestou alternativní medicíny, tak se je snažíme navigovat tak, aby používali pouze ty rostliny, které mají doloženou účinnost na základě klinických studií a ti klienti to oceňují, protože se pak mohou opřít o nějaká relevantní data.
Můžeš se podělit o nějaký inspirativní příběh z tvé praxe, kdy jsi pomohla pacientovi dosáhnout významného zlepšení zdraví?
Dá se říct, že toto je již můj každodenní chléb, protože ty zpětné vazby jsem jednak dostávala napřímo od klientů, protože jsem dříve sama vedla konzultace a nyní jsou to již absolventi mé akademie, kteří si udělají živnost a šíří tu osvětu pak sami dál.
Ať už se jedná o zhubnutí 10 kg, což pro některé klienty může být hodně motivující nebo vyřešení problémů se štítnou žlázou, vyléčení ekzémů či alergie do té míry, že nemají žádné příznaky. Stává se často, že absolventi akademie ty účinky sledují nejdřív na sobě jako třeba jedna klientka, která pracovala v laboratoři a sama i přeměřovala hladiny hormonů štítné žlázy, takže i od nich pak dostávám pozitivní zpětnou vazbu.
Co bys poradila začínajícím ale i zkušeným farmaceutům, kteří chtějí rozvíjet holistický přístup ke zdraví?
Podle mě je úplně nejzásadnější, aby nad tím člověk přemýšlel a neřídil se jen doporučenými postupy, koneckonců už během studia farmacie nás učili se na nemoci dívat komplexněji a troufala bych si i říci, že na rozdíl od lékařů a dalších zdravotníků máme velmi dobré znalosti farmakodynamiky, farmakokinety a toho, co všechno dalšího to v tom těle pak ovlivní. Je zapotřebí se odprostit od toho mechanistického smýšlení, že máme účinnou látku a ta vyřeší to a to. Lepší je dívat se na to, co ten lék způsobí v těle jako celku a zda-li opravdu jde po příčině a opravdu změní v tom těle to, co tam probíhá na metabolické úrovni vadně. A pak už si každý lékárník může najít svůj směr. Pokud to jsou zrovna léčivé rostliny, tak musím samozřejmě doporučit mé kurzy :-), pro někoho to může být třeba tradiční čínská medicína, kde je zase unikátní přístup diagnostice nebo ajurvéda, která hezky umožňuje porozumět propojení psychiky s fyzickým tělem. Obecně je v těch tradičních medicínách spousta pokladů a nedá se to pokrýt vše v jednom člověku a záleží do čeho se chceš více ponořit. Zároveň je ale důležité nenechat se nějakou tradiční medicínou příliš pohltit. Je důležité zachovat si kritické myšlení a propojovat vše, co známe a umíme, protože cílem je vždycky zlepšení zdraví a jakýkoliv medicínský směr je jen jedním z nástrojů.
Jaké jsou tvé nejbližší plány do budoucna ?
Založila jsem nový Institut přírodního léčení, kam přesouvám výuku Akademie léčivých rostlin a navazující kurz “Akademie celostní medicíny”, kde budeme učit základy tradičních přístupů, ale i vliv výživy a pohybu např. jógy, která může mít úžasný terapeutický vliv. Tím hlavním cílem bude rozšířit obzory o další způsoby, jakými je možné ovlivňovat lidského zdraví. Dále mám spoustu dalších plánů, ale ty jsou zatím v rovině nějakých dalších vizí :-)